Φεστιβάλ Ενάλλαξη Πρόγραμμα ομιλιών 13-14 /6

Η ΕΝΑΤΗ Εναλλακτική Τηλεόραση συμμετέχει και σας καλεί στο Φεστιβάλ Ενάλλαξη,13 – 14 Ιουνίου 2015, στον χώρο The Cube, διεύθυνση Κλεισόβης 8 Εξάρχεια.
Ένα διήμερο επαφής με όλες τις μεθόδους εξυγίανσης κι εξισορρόπησης.


Το φεστιβάλ ενάλλαξη είναι μια συνάντηση πληθώρας εναλλακτικών και δημιουργικών πρακτικών, η οποία γίνεται στην Αθήνα…. Μέσα από εργαστήρια και σεμινάρια με διακεκριμένους δασκάλους και εισηγητές οι συμμετέχοντες μαθαίνουν και έρχονται σε επαφή με πολλές από τις σύγχρονες τάσεις στο χώρο της προσωπικής εξέλιξης και της δημιουργικής ανάπτυξης.

Πρακτικές και τέχνες όπως η γιόγκα, το τσι γκονγκ, ο χορός, το τραγούδι, τα ακροβατικά είναι μερικές από τις διαφορετικές μεθόδους που έχουν προβληθεί και θα συνεχίζουν να προβάλονται κατά τη διάρκεια των συναντήσεων της ενάλλαξης.

Στο φεστιβάλ δίνεται έμφαση στη μουσική και το χορό μέσα από τη θεραπευτική τους διάσταση. Ο επισκέπτης με τη συμμετοχή του στις εκδηλώσεις και τα εργαστήρια έχει την ευκαιρία να απολαύσει αυτές τις μορφές τέχνης είτε ως παρατηρητής είτε ως συμμετέχων.

Στην ενάλλαξη υπάρχει ακόμη η δυνατότητα να μάθει κανείς για τη σημασία της διατροφής και ενός ολιστικού τρόπου ζωής μέσα από τα εργαστήρια, τις ομιλίες και τα περίπτερα, από ειδικούς του χώρου.

Η επαφή με όλες αυτές τις μεθόδους εξυγίανσης κι εξισορρόπησης είναι μια ευκαιρία που μπορεί να μας «εναλλάξει» μέσα από μια βιωματική και αξέχαστη εμπειρία. Η είσοδος στις ομιλίες και τα περίπτερα είναι ελεύθερη για το ευρύ κοινό και η συμμετοχή στα εργαστήρια έχει μια συμβολική εισφορά που καθορίζεται ανά εκδήλωση.

Προβάλλουμε και παρουσιάζουμε ό,τι μας θεραπεύει, μας εξελίσσει και μας βοηθά να ζούμε την καθημερινότητά μας καλύτερα!

Για περισσότερες πληροφορίες: info@enallaxi.com
Χορηγός επικοινωνίας:
ΕΝΑΤΗ Εναλλακτική Τηλεόραση
enatiwebtv.gr

Οι πόρτες ανοίγουν στις 9.30. Φέρτε το στρωματάκι σας! Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Το πρόγραμμα του φεστιβάλ :

Σάββατο 13 Ιουνίου 2015

Κάτω όροφος

10:00 – 11:30:Ανάδυση εικόνας από την φαντασία μας  Μαρίλη Τοπούζογλου

12:00 – 14:00:Jivamukti yoga: Finding peace through ahimsa (bilingual class / δίγλωσσο μάθημα) Jonni-Lyn Friel

 14:30 – 16:00: Ακρο-γιόγκα Γιώργος Ανδρουλάκης

16:30 – 17:30: Ολιστικό ενεργειακό αυτομασάζ και ενεργειακές διαστάσεις   Γιάννης Σαμψωνίδης

18:00 – 20:00: Αφρικάνικος χορός  Βιβή Κάππα

 20:30 – 21:30: Τραγουδόκυκλος – Διαδραστική Θεραπευτική Συναυλία με πιάνο …και Νέο Ενεργειακό Τραγούδι (είσοδος ελεύθερη)  Σωτηρία Σελήσιου  

Ισόγειο 

17:00 – 18:00:  Εργαστήρι μαγειρικής (είσοδος ελεύθερη)   Δανάη – Troo Food Liberation

Ημιόροφος (Διαλογισμοί – είσοδος ελεύθερη)

13:00 – 14:00:   Διαλογισμός   Εύα Σερεμεντάκη

15:00 – 16:30:   Διαλογισμός Osho  Kalpita Victoria Noumta

17:00 – 18:00: Meditation (In English)   Judi Miles

18:30 – 20:30:  Βουδιστικός Διαλογισμός  Μέλη από το κέντρο του Διαμαντένιου Δρόμου της Βουδιστικής παράδοση

1ος όροφος

12:00 – 13:30:  Γιόγκα για εγκύους (μόνο γυναίκες με εγκυμοσύνη άνω των τριών μηνών)  Βάντα Ρίζου

14:00 – 16:00:  Hatha Yoga – Psychic Shatkarma  Γιάννης Γιαπλές

16:30 – 17:30:   Ινδικός χορός Kathak  Χριστίνα Ζάννη

18:00 – 20:00:   Yoga: The myth of Hanuman and The Leap of Faith Hip openers and backbends   Μαρία Στυλιανάκη

2ος όροφος

10:00 – 12:00:  Θεραπευτική γιόγκα και διαχείριση του στρες  Σοφία Τσουμάκη

12:30 – 14:30:  Βιωματικό εργαστήρι: Όταν το σώμα μιλάει (max.: 20 άτομα)  Susana Abigador

15:00 – 17:00:  Abhaya yoga: Άνοιγμα στην χάρη  Κωνσταντίνος Κωνσταντινιάκος 

18:00 – 19:30:  Αγιένγκαρ γιόγκα  Γιώργος Μπατιστάκης

 20:00 – 21:30:  The Ligth Shadow – Η Φωτεινή Σκιά  Dhyan Darsho – Ελένη Πιππή 

3ος όροφος

12:00 – 14:00:  Chandra Shakti Sadhana – Κύκλος Γυναικών (είσοδος ελεύθερη) Τina Ζymaraki

14:30 – 16:30:  Το Θεατρικό Παιχνίδι ως μέσο γνωριμίας, επικοινωνίας και έκφρασης του εσωτερικού παιδιού  Αναστασία Χαριτίδου και Γιώτα Τσιότσκα

18:00 – 20:30:  Yin YogaΈνα ταξίδι από το αρχέγονο στην απαλότητα και την ιερή τελετή της Γιν γιόγκα.  Μπέτυ Παπαδοπούλου, συνοδεύει με κρουστά ο Νίκος Σουλιώτης

21:00 – 22:00:  Dance Free – Ελεύθερος Χορός   Ρόμπερτ Ηλία Νατζέμυ

4ος όροφος

12:00 – 14:00:  Μαντάλα – μια πρακτική βιωματική προσέγγιση στην Ιερή Τέχνη  Έλενα Γκώγου  Φέρτε μαζί σας ένα μπλοκ ζωγραφικής και χρωματιστά  μολύβια ή παστέλ.

14:30 – 16:30:  Θεραπεία και άνοιγμα στην αγάπη και τη συντροφικότητα  Διονυσία Γιαννοπούλου και Danesh Lehtinen

17:00 – 19:00:  Qigong  Γιώργος Γκριτζέλας

19:00 – 21:00:  Αυτογνωσία και ευτυχία (είσοδος ελεύθερη)  Ομιλία και εργαστήρι με τον Ρόμπερτ Ηλία Νατζέμυ

 5ος όροφος (ομιλίες – είσοδος ελεύθερη)

11:30 – 13:00:  ThetaHealing : «Αιχμάλωτοι» στις πεποιθήσεις μας
Μαρία Αναστασιάδου

13:30 – 14:30:  Η φιλοσοφία και το φάσμα της περμακουλτούρας (permaculture)  Τίνα Λυμπέρη

15:00 – 16:30:  Life coaching: Ενεργοποιήστε την ευφυΐα της καρδιάς σας, γνωρίστε την αλήθεια σας  Σοφία Κουτσιανά

17:00 – 18:00:  Τα ευεργετικά αποτελέσματα του ηλιακού φωτός για την υγεία  Δέσποινα Τσαούση

18:30 – 19:30:  Mandala: Η τέχνη μέσω της οποίας προβάλλουμε την ψυχή μας  Γεωργία Δανέζη

 20:00 – 21:00:  Σατκάρμας: Εσωτερικοί καθαρισμοί του σώματος  Αντώνης Παπαδόπουλος

Ταράτσα

10:00 – 11:30:  SSKYoga (Yoga του ήλιου) (είσοδος ελεύθερη)  Δέσποινα Τσαούση

12:00 – 14:00:   Mogadao Qigong (In English)  Atithi Brian Schock

15:00 – 17:00:  Ashtanga Yoga and Sound (in English)  Yoga by Timo Jimenez and music by Stefan Larejack

17:30 – 19:30:   Εσωτερικό Kung Fu  Σπύρος Τουλιάτος

20:00 – 21:30:  Ινδική Μουσική και Χορός Κατάκ (είσοδος ελεύθερη) Γιώργος Γληνός: Σαρόντ και αρμόνιο  Χριστίνα Ζάννη: Kathak Dance Λέο Φερνάντες: Τάμπλα

Κυριακή 14 Ιουνίου 2015

 Κάτω όροφος

10:00 – 11:30:  Χρωματιστός χορός!  Μαρίλη Τοπούζογλου

12:00 – 14:00:  Χάθα γιόγκα: Ενότητα και Ακεραιότητα  Γιάννης Γέρου

14:30 – 15:30:  Γιόγκα γέλιου  Ηλίας Κουμπούνης

16:00 – 18:00:

Παραδοσιακό Ταϋλανδέζικο Μασάζ

Ιωάννης Σαμψωνίδης

18:30 – 19:30:

Κίρταν – Swahas House Band (είσοδος ελεύθερη)

Εvangelos Aik: Κιθάρα – φωνή

Σοφία Φίλωνος: Harmonium – φωνή

Anna Bohmig: Κρουστά – φωνή

20:00 – 21:30:  Ηχοθεραπεία (Gong Bath)
Νίκος Ζωγράφος

Ισόγειο 

17:00 – 18:00:

Εργαστήρι μαγειρικής (είσοδος ελεύθερη)

Δανάη – Troo Food Liberation

Ημιόροφος (Διαλογισμοί – είσοδος δωρεάν)

11:30 – 13:30:

On the Path of Sacred Sexuality : Dao and Tantra (In English)

Atithi Brian Schock and Kalpita Victoria Noumta

14:00 – 15:30:  Διαλογισμός Ζεν  Χάρης Μήτσουρας

16:00 – 18:00:   Διαλογισμός  Κυριάκος Παλόγλου

18:30 – 20:00:  Hoponopono  Σοφία Φώσκολου

 1ος όροφος

12:00 – 13:30:  Integral Hatha Yoga  Αναστασία Νατάσσα Γρυλλάκη

14:00 – 15:30:  Θεραπεία και άνοιγμα στην αγάπη και τη συντροφικότητα  Διονυσία Γιαννοπούλου και Danesh Lehtinen

16:00 – 18:00:  Ψίθυροι του εσωτερικού παιδιού   Έφη Αδαμίδου

18:30 – 20:30:  Feldenkrais – Η βελτίωση της κίνησης χωρίς όρια  Θωμαή Μαγγανάρη & Μαρία Ιωάννου

2ος όροφος  

10:00 – 12:00    Αστάνγκα βινιάσα γιόγκα  Νικόλας Μίχος

 12:30 – 14:30:  Βιωματικό Εργαστήριο Αισθητήριας Κίνησης της μεθόδου Σωματο-ψυχοπαιδαγωγικής του Danis Bois με Θέμα: «Παρουσία στον εαυτό μέσω της αργής κίνησης»Ήρα Φωστηροπούλου –Ευαγγελία Μαρούγκα, Σωματο-ψυχοπαιδαγωγοί

 17:00 – 18:00:   Γιόγκα για παιδιά (από 5-10 αλλά και για ενήλικες!) (είσοδος ελεύθερη)  Γεωργία Γεωργόνη

18:30 – 19:15:  Γιόγκα για βρέφη (είσοδος ελεύθερη)  Αλέξια Κατσίγερα

19:15 – 20:00:  Toddlers yoga ή νηπιακή γιόγκα (είσοδος ελεύθερη)  Αλέξια Κατσίγερα

3ος όροφος

12:00 -14:00:  Kundalini Yoga: A Renewed SelfConcept  Amar Dev Kaur Μαρίνα Κτίστη

14:30 -16:30:  Chakra Dance Meditation  Ειρήνη Λώλη

17:00 -18:00  Γιόγκα Διαυγούς Χαλάρωσης (είσοδος ελεύθερη)  Άννα Πετροπούλου

18:30 -20:30:  Qi Dance! Express Your Divine Creative Essence (In English)Atithi Brian Schock and Kalpita Victoria Noumta

4ος όροφος

12:00 – 14:00:  Βινιάσα γιόγκα  Πάνος Κατσανδρής

17:00 – 19:00:  Αστάνγκα γιόγκα, 1% theory + Some Practice  Μαρία Μυτιληναίου

5ος όροφος (ομιλίες – είσοδος ελεύθερη)

12:00 – 13:00:  «Ευτοκία», Σωματείο για την προαγωγή του φυσικού τοκετού Ελευθερία Δημοπούλου

13:30 – 15:00:  Inner Dialogue, the truth behind the stories
Νικόλ Βουρβουριώτη

15:30 – 16:30:  Ο βαθύτερος φόβος μου αποκαλύπτει την ουσία μου: Αγάπη, Δύναμη, Γαλήνη  Έφη Πυργιανάκη

17:00 – 18:00:  Μια εισαγωγή στην παράδοση της Βεδάντα (Vedanta)  Δέσποινα Τσαούση

18:30 – 19:30:  Εν Αρχή Ην ο Σπόρος – το Πελίτι και η αξία των παραδοσιακών σπόρων  Έλενα Γκώγου

20:00 – 21:00:  Δίσκοι ενθαλπίας  Λεωνίδας Φλεβαράκης

 Ταράτσα

10:00 – 11:30:  SSKYoga (Yoga του ήλιου) (είσοδος ελεύθερη)  Δέσποινα Τσαούση

12:00 – 14:00:   Ashtanga Yoga and Sound (in English)  Yoga by Timo Jimenez and music by Stefan Larejack

 14:30 – 16:30:  Partner yoga  Άννα Πετροπούλου και Γεωργία Γεωργόνη

17:00 – 18:30:  Tai Chi Chuan   Ελευθερία Καζαντζή

19:00 – 21:00:  Yoga path of union with… (bilingual class / δίγλωσσο μάθημα)Class by Alessandro Ortona

21:00 – 22:00:  Συναυλία για κλασική κιθάρα, λουπαδόρο και σαξόφωνο (είσοδος ελεύθερη)  Ορέστης Ζυρίνης

 

1003961_10151709699355977_2036400926_n

 ΕΝΑΤΗ Εναλλακτική Τηλεόραση
enalatv.wordpress.com
enatiwebtv.gr

 

Advertisements

Σχολιάστε

Εισάγετε τα παρακάτω στοιχεία ή επιλέξτε ένα εικονίδιο για να συνδεθείτε:

Λογότυπο WordPress.com

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό WordPress.com. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Twitter

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Twitter. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Facebook

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Facebook. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Google+

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Google+. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Σύνδεση με %s